Vše začalo vymyšlením scénáře: Chrenkovy společnosti vyhledají vhodná oddělení, která jsou ve zdravotnictví ta výdělečná... jedná se hlavně o onkologická oddělení, případně laboratoře a podobná zařízení. Do těchto oddělení dodává Chrenkovo impérium vybavení, takže má dokonalý přehled. Takže na počátku státní nemocnice koupí za státní peníze vybavení do výdělečných zařízení, a následně je pronajme dlouhodobě  výhodně " (vždy výhodně pro pana Chrenka) právě Chrenkovo společnostem - případně dá Chrenkovi rovnou do pronájmu celou nemocnici. Ergo Chrenek si vlastně za státní peníze vybaví své zdravotnické zařízení. Jedná se o faktickou privatizaci, neboť pronájem je vzhledem k výši obratu a zisku takových zařízení přímo směšný a "kraj" jako provozovatel nemocnic je navíc smluvně vázán k tomu, že inkasované nájemné vrátí do nemocnic zpět ve formě investic, umožní Chrenkovým zařízením participovat na evropských dotacích a kraj sám platí pojištění nemocnic. Přesně takto získal Chrenek pod svou správu již nemocnice v Přerově,Prostějově a Šternberku, a to samé čekalo nemocnici v Novém Jičíně.

V této fázi hejtman Palas vymyslel plán, že dá Chrenkovi do pronájmu kompletní síť osmi krajských nemocnic .... ale na nátlak veřejnosti a následně i vlastní strany, která k tomu byla hlasy veřejnosti dotlačena, byl přinucen od takového plánu ustoupit. Program ČSSD, který zakazuje jakoukoli formu privatizace nemocnic evidentně hejtmanu Palasovi nic neříká , a peníze od Chrenka jsou mu zjevně bližší.

Nicméně Palas ve svém řiťolezectví vůči Chrenkovi pokračuje a Novojičínská nemocnice je tak nyní ve fázi ovládnutí jednotlivých výdělečných oddělení Chrenkovými společnostmi. Jedná se o oddělení onkologického centra a biochemických laboratoří.  A užje na stole nový plán, dokonce již protlačen a schválen krajským zastupitelstvem, o dlouhodobém pronájmu opět celé Novojičínské nemocnice miliardář Chrenkovi. Zajímavá jsou čísla: Obrat Novojičínské nemocnice je cca 800 milionů ročně a z toho má Chrenek platit nájem 20 milionů !!! přičemž stejně jako ve všech dosavadních smlouvách má opět kraj povinnost i tento nájem vložit zpět do nemocnice formou investic ..... "úžasný" kšeft, že ? I blbec by měl pochopit, že pronajímá nemocnici DOSLOVA ZADARMO, ale rada MS kraje a Palas to buď nechápou, nebo naopak chápou velmi dobře a mají z takové smlouvy své "malé domů" !

A poslední novinky z "moravsko-slezského zdravotnictví-gate" ...                                                              na říjen je plánována schůzka s velmi zajímavým personálním obsazením:  hejtman Palas(ČSSD), p.NěmečkeČSSD),  vicehejtman Konečný(KSČM)- který sám lobuje v zájmu jménem Chrenkova AGELu a podle mne se tak dopouští střetu zájmů, p.Babka(KSČM), pí.Eliášová, pí.Tomanová (údajně její je nápad se s nížením tarifního hodnocení zdravotnického personálu, její manžel je blízký přítel Palase) ..... Cílem této schůzky je porada a koordinace dalších kroků směřujících k vytvoření třech zdravotnických holdingů: 1)nemocnice Opava a nemocnice Krnov;  2) nemocnice Havířov s nemocnicí Karvinou a Orlovou; 3) nemocnice Třinec s nemocnicí ve Frýdku.

Nutno zdůraznit, že proti takovému slučování se staví jak vedení jmenovaných nemocnic, tak i odborná veřejnost a ti dokonce navrhují řešení. Jako optimalizační kroky a řešení problémů financování nemocnic navrhují využití lukrativních částí nemocnic která nejsou využita, ale musí být udržována (např. v jisté nemocnici jsou kompletně vybavené 2 operační sály, které ale nejsou nijak využívány a jejich roční ztráta vzhledem k udržování těchto oddělení činí přes 2 miliony ročně.....  Dalším krokem je využití lukrativních částí nemocnic i formou pronájmu, ale za naprosto jiných podmínek než považuje za standardní vyděrač Chrenek, by přineslo nemocnicím zisk a lepší formu domluvy s pojišťovnami (nyní neplatí včas a zpoždění plateb narostlo až na rok a půl).  Při využití návrhů vedení nemocnic a odborníků by byla zachována pracovní místa,  která by byla obsazena vlastními zaměstnanci,ne soukromými firmami. Tím by nemocnice vygenerovaly zisk tam, kde mohou vydělat a šetřily tam, kde se dnes předražuje.
Management a odborná část proto apeluje na vedení kraje, ale jakékoli návrhy jsou rázně odmítány s tím,že "na toto máme přece soukromé firmy!"    Evidentně zájmy firem Agel, Renatex, Kohut (firmu vede bratr jednoho z ředitelů) jsou pro radu kraje a zastupitelstvo důležitější, než fungující a peníze vydělávající zdravotnické zařízní.  Protože management a odborná část navrhuje i řešení, snahou a prioritou Rady kraje a cílem výše zmíněných třech holdingů se stalo mimo jiné i "sesazení"managementu a umlčení odborné části veřejnost, jako důvod tohoto kroku má být uváděn pokus o šetření. Tento krok pak povede k převzetí kontroly nad finančními transakcemi a v praxi bude uveden pod vedením cíleně odvolaných a následně dosazených ředitelů nemocnic tak, že umožní jednotné nákupy pro celé holdingy, na kterých má zájem opět především Agel-p.Schelong a p.Chrenek, jako hlavní a reálně jediní dodavatelé zdravotnického materiálu a potřeb v moravskoslezém kraji.

 

Ze situace ve zdravotnictví moravskoslezského kraje vyplývá zásadní věc .... už je zřejmě jasné, odkud hejtman Palas získal peníze na svůj 20 milionový penzion, a proč on sám není schopen vysvětlit veřejně, kde na výstavbu penzionu takovou částku vzal, ačkoli je jasné, že z příjmu jeho, ani jeho manželky, to prostě být nemohlo.